Altcoin w cieniu Bitcoina
Czy bitcoin  jest jedyną wartościową kryptowalutą na rynku? Nie - wręcz przeciwnie! Na rynku istnieje już ponad 1500 alternatywnych kryptowalut, a giełdy prześcigają się we wspieraniu jak największej ich liczby. Decentralizacja i różnorodność rynku altcoinów mogą mieć ogromny wpływ na rozwój świata finansów. Jeden, by rządzić wszystkimi
2018-11-15, 10:58

Co przemawia za sukcesem Bitcoina? Dlaczego większość z nas utożsamia cały rynek właśnie z tą kryptowalutą?

- Jednym z najsilniejszych atutów Bitcoina jest jego społeczność. Tego nie można ani kupić, ani wymusić. Dzieli się ona na dziesiątki grup o różnych przekonaniach i ideach, jednak łączy ich wspólna wizja. Nawet jeśli każda z grup ma inne cele, jako całość wspólnie przyczyniają się do ulepszenia Bitcoina - komentuje Magdalena Gołębiewska, Country Manager na Europę Wschodnią w Luno.

Siła społeczności przyczynia się również do efektów sieciowych. Zrównoważony, stały wzrost cen, płynność finansowa i względna stabilność w ciągu dnia – to wszystko sprawia, że Bitcoin ma tak silną pozycję na rynku od prawie dekady.

Co więcej, jako największa kryptowaluta, Bitcoin jest zdecydowanie zbyt duży, aby być podatnym na ataki 51% lub manipulację cenową. W przeciwieństwie do wielu altcoinów, Bitcoin jest naprawdę zdecentralizowany i ma znaczną przewagę rynkową ze względu na przejrzysty, unikalny przypadek użycia.

Luno

źródło: Luno

A co z pozostałymi altcoinami? O przyszłości multi-kryptowalut

Co przyczyni się do rozwoju rynku kryptowalut? Czy będzie to Bitcoin, a może coś podobnego? Wiele altcoinów wykorzystuje nowe technologie i nie są one zaprojektowane, żeby zastąpić Bitcoina jako systemu płatności. Bardzo możliwe, że w przyszłości Bitcoiny i alternatywne kryptowaluty będą współistnieć i każdy znajdzie swoją walutę, która spełni jego indywidualne oczekiwania.

Warto pamiętać, że każda kryptowaluta ma swoje zastosowanie. Jedne służą do mikropłatności, inne do rozliczeń międzynarodowych, a jeszcze inne umożliwiają przechowywanie danych w chmurze. Ile kryptowalut, tyle zastosowań.

Bitcoin nie jest też idealny i posiada swoje wady. Jednym z nich jest „problem 10 min”. Każdy blok jest generowany średnio co 10 min, każdy węzeł osobno co 2016 bloków. W praktyce proces zajmuje ok. 2 tygodni. Co więcej, w porównaniu do innych altcoinów czas akceptacji transakcji jest długi, a liczba transakcji na sekundę jest niska. Przez swoje ograniczenia techniczne, Bitcoin nie nadaje się do szybkich mikropłatności. W tym miejscu pojawiają się altcoiny!

Altcoiny są przede wszystkim tańsze. Gdy bitcoin kosztuje ponad 24 tys. PLN, altcoina możemy kupić już za kilka złotych, np. Ethereum możemy kupić za prawie 800 zł, EOS za 20 zł, Litecoina za 197 zł a Tezos już za niecałe 5 zł.[1] Niestety, wraz z mniejszą wartością

i mniejszą decentralizacją, wzrasta zagrożenie atakiem 51%.

Trzeba przyznać, że altcoiny wygrywają również pod względem zastosowania. Każda kryptowaluta powstała na podstawie innej wizji. W przeciwieństwie do Bitcoina, Ripple nie służy do kopania. Ma służyć do szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Jest łącznikiem między bankami, korporacjami i giełdami. Ethereum jest nie tylko kryptowalutą, ale raczej platformą do budowania różnego rodzaju oprogramowania i smart kontraktów. Z kolei  Litecoin jest uznawany za młodszego brata Bitcoina w ulepszonej wersji. Czas weryfikacji transakcji Litecoina jest o wiele krótszy (2-3 min.), a jego wolumen transakcji jest o wiele wyższy. Dzięki swojej mniejszej popularności jest również o wiele tańszy.

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Chociaż altcoiny stanowią dobre uzupełnienie dla bitcoina i współtworzą cały ekosystem rynku, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Zdecydowana większość altcoinów jest źle wykonana i ma krótkotrwałą żywotność.

- Priorytetem w Luno jest zapewnienie bezpieczeństwa dla kryptowalut, które kupują i przechowują nasi klienci. Równocześnie platforma musi być prosta w użyciu dla każdego, nawet laika. Jakakolwiek waluta, którą zdecydujemy się wesprzeć, musi spełniać te kryteria. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie jak największej liczby kryptowalut jak to możliwe, naszym kierunkiem jest inwestycja w sprawdzone i bezpieczne waluty. – odpowiada Magdalena Gołębiewska.

Altcoiny nie posiadają względnie większej wartości, nie są też maszyną do robienia pieniędzy. Jeśli rynek kryptowalut ma mieć jakąkolwiek wartość, musi istnieć silny, zrównoważony popyt na niego. To podstawowa zasada ekonomii, jednak często zapomniana. Nawet jeśli w teorii altcoiny mają wiele zalet, nie mają żadnej wartości, jeśli ludzie nie inwestują w nie.

O Luno:

Luno to wiodąca platforma oferująca waluty cyfrowe (Bitcoin i Ethereum) i umożliwiająca każdemu ich łatwe i bezpieczne kupowanie i przechowywanie. Firma działa w ponad 40 krajach, z biurami

w Londynie, Singapurze i Kapsztadzie oraz zespołem ponad 200 doświadczonych ekspertów ds. technologii i finansów. Do grona głównych inwestorów Luno należy Naspers, globalny potentat branży IT i e-commerce, właściciel tak znanych platform jak PayU, Kreditech i Showmax. W 2018 roku Luno zdobyło tytuł najszybciej rozwijającej się firmy technologicznej w Wielkiej Brytanii w konkursie Tech5 organizowanym przez Adyen i TWN.

Więcej informacji:

Magdalena Gołębiewska
magdalena@luno.com
PL: +48 884 639 748
UK: +44 7904 389 285

Wiecej:

Strona www: www.luno.com
Facebook:     Luno Poland
Praca:           https://www.luno.com/careers
Mobile apps: Android and iOS
Media:           Logo, product images and team photos
Inwestorzy:    Balderton Capital, Alphacode / RMIH, DCG, Naspers, Venturra

[1] https://coinmarketcap.com/

KONTAKT / AUTOR
Magdalena Golebiewska
Country Manager
Luno
+44 7904 389 285
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.